Sociální sítě dnes využívá téměř každý Čech. Více než 90 % lidí ve věku 18-24 je aktivní alespoň na jednom profilu. A počet uživatelů sociálních sítí stále roste. Je to logické, protože dospívají lidé, kteří se už od mala setkávají s počítači a chytrými telefony, což, přiznejme si, dříve nebylo úplně běžné.
Není proto divu, že sílí snaha firem oslovit tyto lidi skrze sociální sítě. Jakou síť si ale vybrat? Dnes již existují doslova stovky sociálních sítí. My používáme zejména tyto:
  • Facebook -- 4,8 mil. unikátních aktivních uživatelů z ČR (3,7 mil. každý den!)
  • LinkedIn - 1,3 mil.
  • Youtube - 4,75 mil.
A zkušenosti máme i s dalšími, jmenujme třeba:
  • Twitter - 0,4 mil.
  • Instagram - 1,5 mil.
  • Google+: 1,3 mil.
  • Flickr - 21 000 uživatelů v ČR

Chcete přitahovat a udržet nejlepší zaměstnance? Vyzkoušejte ZDARMA některý z našich společných workshopů na téma Employer Branding: značka zaměstnavatele a dozvíte se, co to značka zaměstnavatele vlastně je, jak ji objevit, rozvíjet a využívat.

Dost analýz a teorie. Jak konkrétně oslovujeme uchazeče my?

 
Možná na začátku spíše popíšu, jak to neděláme. Profil, na kterém jsou po otevření viditelné jen inzeráty na nabídky práce, bude mít takřka nulovou interakci. Jasně, občas můžeme nabídku z našich stránek prosdílet, ale i na sociálních sítích platí heslo: Napřed pomáhat, pak prodávat. Lidé se na sociální sítě chodí bavit, myslíte, že si mezi všemi příspěvky všimnou odkazu na váš inzerát: Hledáme toho a toho, děláme to a to? Těžko.  
Proto se snažíme vytvářet a sdílet obsah, který by uchazeče mohl zaujmout. Vezměme si Facebook, nejpoužívanější síť v ČR. I zde využíváme náš model RACE. Kdo si chce připomenout, co je to RACE, může se přihlásit do našeho E-learningu. Zdarma. Pokud nemáme dostatečně širokou základnu followerů, tak se potenciální uchazeče nejdřív snažíme „zasáhnout“ skrze sponzorovaný příspěvek nebo skrz vytvořenou reklamu.
Sponzorujeme jen ty příspěvky, které vytvoříme sami. A přivádíme tak lidi na náš web. Jde převážně o články na blogu na různá zajímavá témata, která by mohla oslovit naši cílovou skupinu. Tyto články pak sdílíme na sociálních profilech. Pokud máme nedostatek techniků, píšeme např. o nové technologii, kterou jsme zavedli, o novém výrobku, co umí, jaké postupy, software či hardware jsme použili k jeho vývoji a výrobě, které známé firmy ho budou používat atp.
Obrázek č.1: Příklad blogu na mikrostránce
Obrázek č.2: Příklad příspěvku na FB, který vede na mikrostránku
Oblíbené je rovněž postování rozhovorů se zaměstnanci. Zároveň tím zapojujeme do komunikace vlastní lidi. Nenásilně (samozřejmě jen pokud jim to nevadí) je používáme jako brand ambasadory (pozor jen na zpřísněnou legislativu GDPR, která začne platit v květnu 2018). Uchazeč, pokud ho zaujme nadpis sdíleného článku, si jej otevře – vzniká „interakce“. Samozřejmostí by mělo být, že blog (a stránky obecně) jsou uzpůsobené chytrým telefonům. K sociálním sítím se přihlašuje 63 % lidí přes smartphony.  
Já vím, psát obsah bolí, ale vyplatí se to. Do článků nebo na mikrostránku s blogem totiž můžete šikovně umístit další informace o vaší společnosti a třeba i odkazy na relevantní nabídky. Pokud vás uchazeč začne sledovat, tak ho v podstatě „konvertujete“ na svou víru. Že to zní jako přirovnání od Svědků Jehovových? S tím si nelamte hlavu. Statistiky z Google Analytics nebo přímo z Facebooku vám ukáží, kolik lidí váš článek přečetlo či jakou dobu na stránce strávilo. A mnohem více, možná byste se divili, kolik toho o nás ví.  
Jasné je, že po přečtení jednoho článku se vám uchazeči houfně hlásit nebudou. I zde ale platí, že Employer Branding není sprint, nýbrž maraton. Ze začátku si můžete dát závazek publikovat 1 článek měsíčně. A hlavně vydržet. Výsledky se dostaví.  
Jakým způsobem využíváte sociální média vy? Podělte se nám i ostatním do diskuze.  

Zajímavé zdroje, na které jsem narazil při psaní:

 

Naučte se lépe využívat značku zaměstnavatele

Rezervujte si místo na některém z našich workshopů. Ukážeme vám, jak objevit, aktivovat a rozvíjet vaši atraktivní značku zaměstnavatele. Potkáte zajímavé kolegy z oboru a načerpáte spoustu inspirace.

Jiří Hrstka

“Už na škole jsem věděl, že nechci pracovat v typické firmě, kde bych musel chodit přesně načas, odpracovat či v některých případech odsedět si svých 8 hodin denně a poté alou domů. Mám štěstí, že to u MenSeeku takto nefunguje. Svým způsobem je to ale dvojsečná zbraň, člověk se musí pořád snažit a někdy je to velká výzva. Ale to mi vyhovuje.” “Co říci k mým zájmům? Mám velký sen, a to procestovat svět křížem krážem. Vždyť existuje tolik nádherných míst, které jsem ještě neviděl. Dále mě baví sport, zejména fotbal a volejbal, rád čtu, luštím křížovky a jako každý správný Čech mám rád pivo.”

Share This