Statistika nuda je, anebo ne? Určitě ne. Tvrdá statistická data a fakta jsou při budování jakéhokoliv brandu jednou ze základních misek, kterou musíme zvážit. Dali jsme pro vás do kupy souhrn těch nejzajímavějších statistik z oblasti budování atraktivní značky zaměstnavatele. Publikované výsledky se zabývají jak vývojem v roce 2017, tak predikcí na rok letošní.

Vaše značka zaměstnavatele, tedy brand, je jen jedna. Nicméně i v tomto článku rozdělíme přínosy do několika sektorů. Zabývat se budeme jak dosahem vašeho obsahu, vašimi odběrateli, distribučními kanály nebo obsahovým marketingem, který je podle výsledků jednotlivých šetření jedním z nejdůležitějších brandových aspektů pro rok 2018.

Na úvod už padlo slov dost. Pojďme se společně podívat na ty nejzajímavější čísla, která se pro vás pokusíme ještě trochu okomentovat:

Branding obecně:

%

Společnosti bez silného brandu, mají v průměru o 10 % větší mzdové náklady.

Silný brand šetří mzdové náklady. Je důležité si uvědomit, že budování vaší značky zaměstnavatele je v podstatě investice do budoucna. Podle Harvard Businees Review jste při kvalitní komunikaci schopni ušetřit okolo 10 % na jednu otevřenou pozici. Ať už se jedná o náklady na propagování pozice nebo samotné mzdové nároky jednotlivých kandidátů.

V průměru je zapotřebí 5 až 7 kontaktů s Vaší značkou, aby si ji někdo zapamatoval.

Základem úspěchu je, aby si zákazníci Vaši značku zapamatovali. Stačí jeden kontakt nebo dva? Nikoliv. Podle výzkumu Pam Moore je zapotřebí minimálně 5 kontaktů s Vaší značkou, abyste vůbec na zákazníka zapůsobili.

%

Vaše barva zvyšuje rozpoznatelnost značky až na 80 %.

Barva je základ úspěchu. Je jasné, že jen těžko budete měnit grafický manuál pro celou společnost, ale určitě je dobré zamyslet se nad využíváním jednotlivých barev například při tvoření inzerátů nebo tiskových zpráv, popřípadě vašich interních brožur a časopisů. I taková barva nástěnky můžu mít na lidi ve vašem týmu určitý vliv. (University of Loyola)
  • 75% 75%

uchazečů o práci hledá informace o firemní kultuře ještě před tím, než se do výběrového řízení přihlásí

  • 52% 52%

kandidátů pak nejdříve navštíví webové stránky a následně sociální média, aby se více dozvěděli o zaměstnavateli

Buďte připraveni na to, že lidé k vám budou chtít nakouknout ještě dříve, než vytvoří první kontakt. Dobře strukturované a dostupné informace jsou základem úspěchu. Opomenout nesmíme ani sociální média. (CareerArc)

%

respondentů se shodlo na tom, že EB je hlavní cesta k dosažení kandidátů

Osvěta se šíří. Sehnat kvalitního zaměstnance není jenom o tom připravit inzerát a přestřelené platové podmínky. Dlouhodobá komunikace a dobrá pověst jsou klíčem k úspěchu na dnešním trhu práce. (Reevoo)

%

HR specialistů se shoduje, že Employer branding se stává spíše marketingem

Určitě. Marketing je nedílnou součástí EB. Mylně bychom se ale mohli domnívat, že pod pojmem marketing se skrývá pouze huštění reklamních sdělení do už tak přehlcených zákazníků. I marketing se dá dělat chytře a u budování značky zaměstnavatele to platí dvojnásob. Je důležité mít promyšlený koncept. Šancí na získání potenciálních zákazníků máme omezený počet. Metoda pokus-omyl zde tak rozhodně neplatí. (iCIMS)

Dosah vašeho obsahu

%

Veškerý obsah, který publikujete, má o 561 % větší dosah, pokud je sdílen vašimi zaměstnanci v porovnání s publikováním samotnou firmou.

Vytváření obsahu bolí. To všichni, kdo si to už někdy zkusili, moc dobře ví. Proto je velmi důležité zapojit do vytváření obsahu i vaše vlastní zaměstnance. Právě vaši zaměstnanci totiž mohou být těmi, kdo váš dosah neskutečně znásobí. Každý si rád přihřeje vlastní polívčičku. Tvořte takový obsah, na který budou vaši zaměstnanci hrdí, budou v něm přímo zapojeni a budou mít chuť ho sdílet. Lidé ve zkratce mnohem více věří lidem, než profilům společností. To je fakt.

%

zákazníků očekává od vaší značky, že víte, kdy je správný čas komunikovat

Není to jen o tom, co komunikujete, ale i kdy. Důležité je nezklamat důvěru vašich zákazníků. Dobře strukturovaný obsahový plán komunikace může být jednoznačně vaší výhodou. (Cube)

%

veškerých vyhledávaní na portálu Google, obsahuje 4 a více slov

Nemůžeme si pomoct, ale tohle nás trochu překvapilo 😊 Je strašně zajímavé, jak se lidé neustále snaží všechno zkracovat a používat jen klíčová slova. Očividně to ale není úplně to nejdůležitější. Nebojte se při jakékoliv optimalizaci pro vyhledávání použít i více než 4 slova. Lidé to prostě hledají, tak je nechte najít to správné – vás! (WordStream)

%

o 67 % větší návštěvnost mají společnosti, které provozují firemní blog

K tomu prostě není co dodat. Pokud chcete lidem říci nebo ukázat, jak to u vás chodí, blog je prostě nezbytnou součástí vaší komunikační strategie. A věřte, že se to vyplatí. Právě se na jednom blogu nacházíte 😊(Demand Metric)

Kandidáti 3x více důvěřují stávajícím zaměstnancům o tom, jak to ve firmě chodí než informacím, které firma poskytuje sama.

Piště vy a nechte psát i ostatní lidi z vaší firmy. Všechny příspěvky nemusí být pouze o vaší firmě. Nechte lidi mluvit o tom, jak se mají, co dělají, co je zajímá. To všechno tvoří vaši značku. Pokud se lidi budou u vás cítit dobře, rádi to svému okolí sdělí, ale pokud se nebudou cítit dobře, řeknou to ještě více lidem. To je prostě smutná pravda, se kterou musíte pracovat. (CareerArc)

Stávající zákazníci – ale i ti potenciální

  • 84% 84%

kandidátů by zvažovalo opuštění stávajícího zaměstnavatele, pokud by obdrželi pracovní nabídku ze společnosti s lepší reputací

To je oč tu běží. Pověst firmy je v dnešním světě jedním z klíčových aspektů při výběru nové práce. Snažte se o to, aby právě vaše firemní kultura byla tím, kvůli čemu někdo bude měnit práci. Samozřejmě v tom pozitivním slova smyslu 😊 (NextWaveHire)
  • 68% 68%

uchazečů o práci důvěřuje recenzi o zaměstnavateli, pokud vidí pozitivní a zároveň i negativní recenzi

Může to znít nejdříve trochu zvláštně, ale i negativní recenze vám ve výsledku může pomoci. Všichni víme, že nikde není nic úplně sluníčkové. Pokuste se spíše z negativních reakcí vytvořit něco pozitivního, popřípadě pokud vám to situace dovoluje, reagujte na negativní hodnocení. Hlavně nikdy nic nemažte. Žádné komentáře, názory ani recenze. Postavte se k tomu čelem a ukažte, že umíte pracovat i s negativními ohlasy. Tohle lidé opravdu ocení. (Reevoo)
  • 50% 50%

kandidátů o práci řeklo, že by nepracovali pro společnost se špatnou pověsí – i kdyby nabídka obsahovala nadstandardní platové podmínky

Peníze nejsou všechno. Stále více lidí si tento fakt uvědomuje a dá se na tom stavět i celá firemní strategie. O lidi na určitých pozicích bude rvačka vždycky. Ale peníze nemusí být tím jediným přesvědčovacím argumentem pro jejich získání. (Better Team Blog)

%

z dnešních mileniálů hledá zaměstnavatele, kteří nabízejí potenciální kariérní růst

Tolik omývaná skupina mileniálů tvoří na pracovním trhu už největší skupinu pracujících lidí. Co vyhledávají nejčastěji? Možnost kariérního růstu. Pokud je tedy tohle vaše cílovka, je zapotřebí k ní s tímto faktem patřičně přistupovat. (Collegefeed)

různých zdrojů informací ohledně společnosti si kandidáti průměrně projdou, než se přihlásí do výběrového řízení

To je sakra dost. Nenechte spát vaše sociální sítě, firemní blogy i třeba vaše profily na různých pracovních portálech. Každý negativní kontakt může vašeho kandidáta odradit. Zde platí zlaté pravidlo. Radši mít méně zdrojových „bodů“ s aktuálními a relevantními informacemi, než jich mít celou hromadu a od půlky z nich už si ani nepamatovat přihlašovací údaje. Méně je někdy více.

%

zákazníků očekává, že zkušenost s vaším webem bude stejná na všech elektronických zařízeních

Potvrzení očekávané situace. Bez responzivních firemních nebo kariérních stránek v dnešní době mobilních zařízení už jen těžko uspějete. Za zmínku určitě stojí i to, že pokud jste natolik aktivní a publikujete i na jiných webech, stojí za to si ověřit, jestli i tyto weby dnešní společensky očekávané normy splňují. (New Jersey Institute of Technology)

Distribuční kanály

%

odběratelů na sociálních sítích zruší svoje sledování, pokud v komunikačním kanále převažují self-promotion příspěvky

Základ pro správnou komunikaci na sociálních sítích je vyváženost příspěvků. Pokud budete do odběratelů pořád jen sypat informace o tom, jak je u vás všechno úžasné, většinu lidí to velmi rychle přestane bavit. Buďte kreativní. Ukažte jim, jak to u vás vypadá, představte zaměstnance, ukažte vaše technologie a občas vaše publikum pobavte. Pak teprve můžete přihodit třeba nějaký inzerát nebo pracovní příležitost. Přece jen do světa sociálních sítí člověk často utíká hlavně proto, aby si odpočinul, něco se dozvěděl nebo se pobavil. Tak mu to dopřejte. (BuzzStream)
Mezi 3 nejpopulárnější komunikační kanály mezi malými a středními podniky při Employer brandingu patří:
  • webové stránky 67% 67%
  • online profesní sítě 61% 61%
  • sociální sítě 47% 47%
To jen pro ilustraci. I když se pořád mluví o době „sociálních médií“ tak z průzkumu od Global Recruiting Trends vyšlo, že jich využívá necelá polovina firem. Berte to jako příležitost. Nemusíte být raketový inženýr, abyste byli schopni profil společnosti na sociální síti spravovat. Stačí trocha nápadu, dlouhodobější plán publikování a pár zajímavých příspěvků. Není zapotřebí publikovat každý den 5 příspěvků. Pro začátek vám určitě bude stačit publikovat relevantní obsah 2 – 3x týdně. To se opravdu zvládnout dá.

Obsahový marketing v roce 2018

Na závěr jsme si pro vás připravili 11 faktů a predikcí na rok 2018, které vychází ze studie Impact BnD. Tento výzkum byl prováděn u renomovaných personalistů a marketérů po celém světě, kteří se zabývají právě značkou zaměstnavatele.
Takže ve zkratce:
  • 76% 76%

marketingových a HR specialistů upřednostňuje kvalitu příspěvků nad kvantitou (není zapotřebí pořád něco postovat)

  • 75% 75%

marketérů zvedlo svůj rozpočet na content marketing pro rok 2018

  • 70% 70%

lidí se o společnosti raději dozví z článku než z reklamy

  • 60% 60%

z celkové marketingové činnosti by měl zastávat právě content marketing (vytváření a publikování obsahu)

  • 45% 45%

dotázaných tvrdí, že blogování je nejdůležitější položkou obsahové marketingu pro rok 2018

více lidí se raději podívá na video o společnosti, než si o ní přečte

%

Aktualizace a repostování starších příspěvků z firemního blogu, včetně obsahu a obrázků, může zvýšit organický dosah až o 111 %.

více než jakýkoliv jiný obsah je na sociálních sítích sdílena infografika

Nejvíce outsourcovanými činnostmi marketérů a HR pracovníků jsou:

%

Psaní (copywritting)

%

Tvorba designu

%

Kreativa

Závěrem..

Všichni máme tu obrovskou výhodu, že v tom nejsme sami. Employer branding je stále více v kurzu a každá informace, statistika nebo zkušenost pro nás všechny může být inspirací pro další kroky.

Nepředpokládáme, že po přečtení tohoto článku vám vaši nadřízení navýší okamžitě veškeré rozpočty na budování značky zaměstnavatele. Každý si z toho však může vytáhnout něco, co nebude stát žádné peníze, ale jen trochu úsilí.

Neusněme na vavřínech. Jak rádi říkáme, budování atraktivní značky zaměstnavatele není sprint ale vytrvalostní závod. Nejdůležitější je se tohoto závodu zúčastnit!